Sukces w ogólnopolskim projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”

           13 grudnia 2018 roku w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się finałowa gala podsumowująca kolejną edycję ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BohaterON w Twojej Szkole”, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej. W obecności Powstańców Warszawskich, przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz aktorów: Antoniego Pawlickiego i Agnieszki Więdłochy, grających główne role w popularnym serialu historycznym „Czas honoru”, zostały ogłoszone wyniki w konkursie na najlepszy projekt edukacyjny przygotowany przez uczniów szkół średnich o tematyce Powstania Warszawskiego lub Polskiego Państwa Podziemnego. Drużyna projektowa Koła Historyczno-Turystycznego Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie w składzie: Kacper Wicherek (3TE), Jakub Sabala (3TE), Karolina Płonka (2LG), Jakub Kopta (2LG), Łukasz Szastak  (2LG), pod opieką mgr Piotra Kazany - nauczyciela historii w ZSTE w Skawinie zrealizowała film dokumentalny pt. „Odcinek Południe 1939-1944”, opowiadający historię kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Spośród 138 projektów nadesłanych z całego kraju, drużyna ZSTE w Skawinie zdobyła 2 miejsce.

Na powyższy sukces złożyły się pasja i ciężka praca wszystkich uczestników działań edukacyjnych. Już we wrześniu br. przystąpiono do realizacji projektu "BohaterON w Twojej Szkole". Pierwszą częścią przedsięwzięciabyło przygotowanie krótkiego filmowego spotu promującego akcję wysyłaniakartekz życzeniami do uczestników Powstania Warszawskiego (link poniżej) oraz spotu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (link poniżej). Uczniowie ZSTE wysłali  łącznie 623 kartki do Powstańców Warszawskich. Drugą i główną odsłoną przedsięwzięcia była realizacja nagrodzonego projektu edukacyjnego "Odcinek Południe 1939-1944". Główne zdjęcia kręcono w przepięknym krajobrazie Beskidu Sądeckiego, w historycznych miejscach, przez które przebiegały kurierskie szlaki w czasie II wojny światowej. Podczas realizacji filmu, za pośrednictwem Pana dr. Wojciecha Frazika, nawiązana została  współpraca z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej oraz z prof. dr. hab. Andrzejem Olejko, autorem publikacji "Niedoszły sojusznik czy trzeci agresor? Wojskowe i polityczne aspekty trudnego sąsiedztwa Polski i Słowacji 1918-1939, Kraków-Rzeszów 2012". Sceny fabularyzowane udało się nakręcić dzięki pomocy Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Żandarmeria" z Nowego Sącza.

Twórcami filmu są wyłącznie uczestnicy projektu. Aktorzy: Łukasz Szastak z kl. 2 LG, Jakub Kopta z kl. 2 LG, prowadząca: Karolina Płonka z kl. 2 LG,montaż i zdjęcia: Kacper Wicherek kl. III TE, zdjęcia: Jakub Sabala kl. 3 TE.

Finał projektu miał miejsce 29.11.2018 r. w murach Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Na uroczystą premierę dokumentu zaproszeni zostali uczniowie ósmych  klas  wraz z nauczycielami historii z pięciu skawińskich szkół podstawowych. Czterdziestopięciominutowy film  ma służyć edukacji młodego pokolenia i, w założeniu jego twórców, jest skierowany głównie do nauczycieli historii, aby mogli go wykorzystać na lekcjach swojego przedmiotu podczas omawiania tematów związanych z Polskim Państwem Podziemnym. Oprócz prezentacji filmu grupa projektowa przedstawiła cele i ogólne założenia projektu "BohaterOn w Twojej Szkole" oraz zachęcała przybyłych gości do przyszłorocznego zaangażowania się w przedsięwzięcie. Po oficjalnej premierze film został udostępniony do ogólnego użytku na stronie Koła Historyczno-Turystycznego ZSTE w Skawinie oraz na kanale YT Koła.Przez cały czas trwania projektu, wszystkie podejmowane w tym zakresie działania relacjonowane były stronie facebookowej Koła Historyczno-Turystycznego, którego opiekunem jest mgr Piotr Kazana. Zasięg projektu mile wszystkich zaskoczył. Spot promujący akcję wysyłania kartek do Powstańców obejrzało ponad 500 osób, spot niepodległościowy blisko 6000, a zapowiedź filmu dokumentalnego trafiła do ponad tysiąca odbiorców. Sam film cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sieci.

Sukces uczniów ZSTE w Skawinie to najlepsza promocja szkoły w środowisku lokalnym i na arenie ogólnopolskiej. To również dowód, że młodzi ludzie są wrażliwi i z dumą prezentują postawę patriotyczną.

Owoce pracy nagrodzonych uczniów można oglądać klikając w poniże linki:

 

Link do spotu zachęcającego do pisania kartek: https://www.youtube.com/watch?v=kkMqqKuJK0M

Link do spotu na 100-lecie: https://www.youtube.com/watch?v=7eFSO8VLD3U

Link do całości filmu dokumentalnego "Odcinek Południe 1939-1944" - https://www.youtube.com/watch?v=1u1q_4Yj758&feature=youtu.be&fbclid=IwAR29lsqzILp8Jdzo3ocuKvRRjyCYy6tM9J9Oq19mTVJ8ZAJFUkP6Ft0ZPK8

  

Centrum Kompetencji Zawodowych

    

Zamówienia publiczne

Małopolska Chmura Edukacyjna

Modernizacja kształcenia zawodowego

Bezpłatne Kursy Zawodowe 2017/18

Wirtualny spacer ZSTE Skawina

Polecane strony ZST-E

   

Sport

Edukacja

- Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Kuratorium Oświaty w Krakowie
- Centralna Komisja Egzaminacyjna
- Okręgowa Komisja Egzaminacyjna

Ważne strony

- Starostwo Powiatowe w Krakowie
- ECDL


Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych

32-050 Skawina
ul.M. Kopernika 13

tel.centrala: 12 276 15 22

tel.sekr./fax: 12 276 34 51
zste@home.pl